Allan Petterssons åtta
Christian Lindberg dirigerar och en filharmoniker presenterar sig som solist.
Vid den här konserten kliver Kungliga Filharmonikernas egen Jakob Nilsson fram som solist i danske Launy Grøndahls trombonkonsert. “Det är ett standardverk som alla trombonister känner till. Den är lyrisk och kraftfull och kan jämföras med Elgars cellokonsert eller Griegs pianokonsert. Den visar upp instrumentets hela register”, säger Jakob Nilsson.
Leder orkestern gör Christian Lindberg som själv är en av världens mest framstående trombonister. I rollen som dirigent har han också fördjupat sig i Allan Petterssons musik och här tar han sig tillsammans med Kungliga Filharmonikerna an den storslagna och suggestiva åttonde symfonin – en nära släkting till den populära sjunde symfonin.
Inledningsvis hör vi Tjajkovskijs fantasiuvertyr Romeo och Julia – en musikalisk tolkning av Shakespeares tragiska kärlekshistoria, fyllt av passion och längtan. Många känner igen det vackra kärlekstemat som återkommer flera gånger och använts i många filmer.
***
Boka före biljettsläppet!
Den här konserten ingår i vår serie Torsdag Liten. Du kan säkra din plats genom att köpa konsertserien redan nu – dessutom med 25 procent rabatt på biljettpriset.
-
Musiken
Ungefärliga tider -
Pjotr Tjajkovskij Romeo och Julia20 min
-
Launy Grøndahl Trombonkonsert16 min
-
Paus25 min
-
Allan Pettersson Symfoni nr 845 min
-
Medverkande
- Kungliga Filharmonikerna
- Christian Lindberg dirigent
- Jakob Nilsson trombon