Sjungen poesi
Tysk romantik med Eric Ericsons Kammarkör i verk av bland andra Schubert och Brahms.
Få epoker har förenat musik och poesi med sådan innerlighet som den tyska romantiken. I denna konsert bjuder Eric Ericsons Kammarkör, under ledning av Justin Doyle, på en klangrik och uttrycksfull resa in i den romantiska körmusikens kärna och själ – från Franz Schuberts innerliga sånger till Johannes Brahms mäktiga körsatser och Felix Mendelssohn-Bartholdys lyriska elegans.
Programmet innehåller även musik av Robert Schumann och Peter Cornelius, och som spännande kontrast även musik av den uppmärksammade tyska tonsättaren Elisabeth Fusseder (född 2000). I In waldeslust, med texter av Ernst Moritz Arndt, Emerenz Meier och Johann Wolfgang von Goethe, tar hon med lyssnaren till en skog vars romantiska oskuld är borta sedan länge.
Eric Ericsons Kammarkör leds av gästande Justin Doyle, som till vardags är chefsdirigent för RIAS Kammerchor i Berlin. Han är även verksam som professor i kördirigering vid musikhögskolan Hanns Eisler. Konserten är en hyllning till såväl ordet som tonen, där poesin sjungs till liv i ett förtrollande klanglandskap.
Eric Ericsons Kammarkör grundades 1945 av den då 27-årige Eric Ericson, och har sedan dess intagit en central plats i svenskt och internationellt musikliv. Kören hör till det absoluta toppskiktet av professionella ensembler internationellt, och sedan 2003 har Eric Ericsons Kammarkör haft ett nära samarbete med Kungliga Filharmonikerna i Konserthuset.
-
Musiken
Ungefärliga tider -
Felix Mendelssohn-Bartholdy Tre psalmer för kör a cappella med soloröster op 7819 min
-
Johannes Brahms Vineta ur Drei Gesänge för kör a cappella op 423 min
-
Franz Schubert Gesang der Geister über den Wassern för manskör a cappella D 5387 min
-
Robert Schumann Der Wassermann för damkör a cappella op 91:32 min
-
Robert Schumann Rosmarien för damkör a cappella op 91:12 min
-
Robert Schumann Waldmädchen för damkör a cappella op 69:21 min
-
Robert Schumann Jäger Wohlgemuth för damkör a cappella op 91:21 min
-
Elisabeth Fußeder waldeslust - cykel i tre delar för kör a cappella8 min
-
Peter Cornelius Requiem ”Seele, vergiss nicht die Toten!” för kör a cappella8 min
-
Medverkande
- Eric Ericsons Kammarkör
- Justin Doyle dirigent