
Foto: Peter Meisel
LIVESÄNDNING: LvB250 – IGOR LEVIT ”MÅNSKENSSONATEN”
Igor Levit spelar Beethovens pianosonater nr 13, 14, 15 och 16. Plats i salen för 50 lyckliga lyssnare. Livesändningen upplever du här på webben.
Igor Levit är en av sin generations absolut mest betydande pianister (han är född 1987) och framträder regelbundet på alla de stora konsertscenerna världen över. Han har gästat Konserthuset Stockholm vid flera tillfällen, varje gång med Beethoven på programmet. När han nu återkommer i samband med det stora Beethoven-jubileet gör han det med besked – under åtta konserter framför han Beethovens samtliga 32 pianosonater.
Den eleganta och passionerade Pastoralsonaten har fått sitt namn efter den idylliska inledningen. Till skillnad från fallet med Pastoralsymfonin som han komponerade tio år senare är det inte Beethoven själv som hittat på titeln, utan en av hans förläggare.
För att skona sin allt sämre hörsel och kanske även få ordning på sina ständigt återkommande magåkommor flyttade Beethoven ut till Heiligenstadt, en vackert belägen by vid foten av Wienerwald utanför Wien. Här komponerar han den graciösa och luftiga sonaten i G-dur där den omfångsrika långsamma andra satsen tar ut riktningen mot den kommande romantiken.
Några av Beethovens pianosonater har kallats Sonata ”quasi una Fantasia” – nästan en fantasi – som Ess-dursonaten op 27 nr 1, och nr 2 som är den kända Månskenssonaten. De båda sonaterna publicerades var för sig med fick ändå samma opusnummer. Ess-dursonaten har hamnat lite i skuggan av den mer kända Månskenssonaten, men är också den originell, romantisk och fantasifull.
***
Biljettinformation
Denna konsert/livesändning kommer att genomföras för en publik på max 50 personer. Den anpassade salsplanen tillåter endast enskilda platser.
Läs om hur vi arbetar för ett tryggt konsertbesök
-
Musiken
Ungefärliga tider -
Ludwig van Beethoven Pianosonat nr 15 "Pastoralsonaten"24 min
-
Ludwig van Beethoven Pianosonat nr 16 G-dur23 min
-
Ludwig van Beethoven Pianosonat nr 13 "Quasi una fantasia"19 min
-
Ludwig van Beethoven Pianosonat nr 14 "Månskenssonaten"16 min
-
Extranummer:
-
Franz Schubert Moment musicaux nr 3 f-moll för piano2 min
-
Medverkande
- Igor Levit piano