
Wagner och Strauss
Nathalie Stutzmann dirigerar Kungliga Filharmonikerna.
Richard Wagner och Richard Strauss, två giganter som tillsammans utgör den tyska romantikens absoluta zenit. Dessutom var Strauss en stor beundrare av Wagner. Särskilt operan Tristan och Isolde gjorde outplånligt intryck på honom, vilket är lätt att förstå. Musiken i det berömda förspelet, som ofta framförs tillsammans med slutscenen Isoldes kärleksdöd, svävar tyngdlöst fram utan att någonsin behöva ta mark. Ackordet som skapar effekten var en harmonisk innovation som revolutionerade musiken, och kallas också för Tristanackordet.
Annorlunda är operan Mästersångarna i Nürnberg, Wagners enda komiska opera, som dessutom handlar om vanliga människor, inte gudar, hjältar och jättar. Förspelet bågnar av majestätisk kraft och här finns även en blinkning till 1600-talet som operans handling utspelar sig i.
Richard Strauss är den symfoniska diktens självklara förgrundsgestalt. I Tod und Verklärung skildrar han en ensam man som kämpar med döden och återkallar upplevelser från det liv som han har levt. Den långsamma inledningen gestaltar ett sjukläger, andra satsens stormiga allegro beskriver konstnärens febriga dödskamp. I den tredje satsen passerar livet revy innan den slutliga förlösningen nås i sista satsens upphöjda klarhet.
Franska Nathalie Stutzmann har parallellt med en framgångsrik karriär som altsångare på senare tid alltmer uppmärksammats som dirigent. Hon har lett Kungliga Filharmonikerna vid flera tillfällen och finns representerad med konsertfilmer på webbkanalen KonserthusetPlay.
Upplev Strauss Tod und Verklärung på KonserthusetPlay
Berättelsen om en konstnärs död. Chefdirigent Sakari Oramo leder Kungliga Filharmonikerna i Richard Strauss storslagna symfoniska dikt Tod und Verklärung. Till KonserthusetPlay, öppnas i nytt fönster
Upplev Ravels La valse på KonserthusetPlay
Maurice Ravels infallsrika, dramatiska och humoristiska La valse är en hyllning till valsen och Johan Strauss d y. Nathalie Stutzmann leder Kungliga Filharmonikerna. Till KonserthusetPlay, öppnas i nytt fönster
-
Musiken
Ungefärliga tider -
Richard Wagner Förspel och Isoldes kärleksdöd ur Tristan och Isolde17 min
-
Richard Strauss Tod und Verklärung24 min
-
Richard Wagner Förspel till Mästersångarna i Nürnberg10 min
-
Medverkande
- Kungliga Filharmonikerna
- Nathalie Stutzmann dirigent